Bu 4 Faydayı Duyduğunuzda Bu Ürünü Artık Masanızdan Eksik Etmeyeceksiniz!

Elma sirkesi, kilo verme sürecine destek olabilir. Lübnanlı araştırmacılar, günlük bir miktar elma sirkesinin, üç ay içinde kilo kaybına yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar, sirke içen katılımcıların ortalama 6 ila 9 kilo arasında kilo verdiklerini ve vücut kitle indekslerinin düştüğünü belirtti. Uzun vadeli çalışmaların eksikliği ise dikkate alınması gereken bir nokta.

KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DÜŞÜREBİLİR

Elma sirkesinin kan şekeri seviyesini düşürebileceğine dair bulgular mevcut. Yapılan araştırmalarda, sirke tüketen katılımcıların açlık kan şekeri düzeylerinde azalma olduğu gözlendi. Ancak, mevcut tıbbi tedavilerin elma sirkesi ile değiştirilmemesi önemli bir uyarıdır.

KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİREBİLİR

Araştırmalar, elma sirkesinin kandaki kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Özellikle tip 2 diyabetli bireylerde, sirkenin toplam kolesterol düzeylerini iyileştirdiği belirtilmiştir.

SİVİLCEYE YARDIMCI OLABİLİR

Elma sirkesinin sivilceye karşı etkili olabileceği öne sürülmektedir. Bazı test tüpü çalışmalarında, sirkenin belirli bakteri türlerini öldürebildiği ve sivilceye neden olan bakterileri de yok edebileceği gözlemlenmiştir. Ancak, cilt üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ciltte seyreltilmemiş elma sirkesi kullanımından kaçınılmalı ve kimyasal yanıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.

SONUÇ OLARAK

Elma sirkesinin sağlık üzerinde çeşitli olumlu etkileri olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Ancak, bu etkilerin tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Elma sirkesinin sağlık açısından faydalarından yararlanmak isteyenler, uzman önerileri doğrultusunda kullanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x